Milli Eğitim - Lise

Paylaşımlar :

 • ÖĞRETMEN LİSELERİ KAPATILIYOR MU?

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ilkokullarda sınıfta kalma tartışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu konunun yanlış anlaşıldığını belirten Avcı, “İlkokullarda sınıfta kalmanın yeniden gelmesi söz konusu değil. Bununla ilgili yapılan açıklama, kayıt olup hiç okula gelmeyen öğrencilerle ilgili. Hiç okula gelmeyen öğrenciler hangi sınıfa gelmedilerse oradan devam edecekler. Yani birinci sınıf öğrencisi hiç okula gelmemiş, ertesi yıl gelip ikinci sınıfa geçmek istiyor ama olmaz. Onu birinci sınıftan başlatmak gerekiyor. Diğer konularda bir değişiklik yok. Okula gelen, derslerine katılan, sınavlarına giren öğrenciler için eski uygulama devam ediyor” dedi. 
  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Eğitimde İyi Örnekler Paylaşımı Konferansı’na katılan Bakan Avcı, Anadolu Öğretmen Liselerinin kapatılmasına yönelik bir çalışmaları olmadığını belirtti. Avcı, “Anadolu Öğretmen Liseleri’yle ilgili herhangi bir kapatma kararımız yok. Yatılı Bölge Okulları’nın da durumlarını gözden geçiriyoruz. Anadolu Öğretmen Liseleri’ne yine sınavla öğrenci alınacak” diye konuştu. 
  Avcı, Lise son sınıfı öğrencilerine verilen sınav izin hakkının Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) girecek öğrencilere de verilip verilmeyeceğiyle ilgili ise şunları söyledi:
  “SBS zaten çok yaklaştı. Dolayısıyla ona gerek yok. Ama diğer öğrenciler için vakit vardı. Onları rapor kandırmacasından kurtarmamız gerekiyordu. Bu nedenle böyle bir izin verdik.”

  Bakan Avcı konferansın açılış konuşmasında ise şunları söyledi: 
  “Gerçekten biz milletçe iyilikleri ve güzellikleri yüksek sesle takdir etmekte biraz geçikmeli davranıyoruz. O konularda pek cömert olduğumuzu söyleyemem. Türkiye değişiyor. Türkiye, değerlerine sahip çıkma konusunda eskisi kadar kıskanç davranmıyor. İyilikleri ve güzellikleri takdir etme konusunda gittikçe daha cömert davranan bir toplum haline geliyoruz. Bir üniversitenin, bir eğitim kurumunun, özellikle yenilikler üretmesi konusunda başarılı olması, bünyesinde ne kadar “eksantrik” insan barındırdığına bağlı. Eksantrik kelimesi, Türkçe’de biraz farklı kullanıldığı için farklı algılanabilir. Ancak kelimenin kökenine bakıldığında merkezkaç anlamına geliyor. Yani ne kadar merkezle uyum içerisinde olsa da temel değerler çerçevesinde merkezle uyumlu olsa da en azından kuşkucu davranan ne kadar insanımız varsa o kadar yeniliğe açığız demektir. Bu nedenle burada sergilenen çalışmalar bir tür ‘merkezden kaçış’ anlamına geldiğini düşünüyorum.” 

  Bakan Avcı daha sonra, okulların İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi’nde sergilediği ‘Eğitimde İyi Örnekler’ projeleri hakkında stantları gezerek bilgi aldı. Öğrencilerle sohbet etti. Etkinliğe İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

  DHA

  Paylaşımlar :

  Ekleyen Admin

  0 yorum

0 Yorum eklendi

Yorum Ekleyin

 • Adı
 • E-Posta
 • Yorumunuz

KULLANICI GİRİŞİ