Yükseköğretim - Lisansüstü

Paylaşımlar :

 • ÖYP ÖZEL DOSYASI

  ÖYP NEDİR?

  ÖYP yani Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı yüksek lisans eğitiminden başlayarak doktora bitimine kadar uzanan bir süreçtir. Bu süreç içerisinde yurtiçi ve yurtdışı dil eğitimleri ve ayrıca yüksek lisansta ve doktorada 12 ay yurtdışında eğitim olanağı vardır. Projenin asıl amacı eğitimlerin sonucunda öğretim üyesi olarak atanmanızdır. Yani Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarında, öğretim üyesi ihtiyacı olan diğer yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim yaptırılması yoluyla, öğretim üyesi yetiştirilmesine fırsat verilmektedir.

  ÖYP PUANI HESAPLANMASI

  Adayların ÖYP puanı (lisans genel not ortalamasının %25′i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alandan alınan puanın %60′si vevarsa yabancı dil puanının %15′i) dikkate alınarak hesaplanır.

  Ayrıca; ÖYP Puan hesaplamasında Yüksek lisans mezunu olsanız dahi hesaplama lisans notu kullanılır. Lisans mezuniyet ortalamasında bir baraj notu bulunmamaktadır, mezun olmak yeterlidir.

  Mezuniyet notunuz eğer 4′lük sistem ise mutlaka  (YÖK çevrimi) 100′lük sisteme çevirmelisiniz. Eğer Transkriptinizde hem 100′lük hem 4′lük not sistemi varsa yine YÖK çevrimini kullanmalısınız.

  Yabancı dil puanınız olmasa dahi ÖYP başvuru yapabilirsiniz.

  ÖYP alımı yılda iki kere yapılır. Temmuz ve Aralık aylarında KPDS ve ALES sınavları sonuçlandıktan sonra alımlar başlamaktadır.

  İSTİFA İLE ÖYP'DEN AYRILMAK

  Senet imzalamışsanız senet tutarını ödeyerek istifa edebilirsiniz. İmzalamadıysanız hiç bir tazminat ödemeden istifa edeiblirsiniz ayrıca ÖYP’ye devam etmek istemeyen, kadrosunun bulunduğu yükseköğretim kurumunda görevine başlamayan veya görevine başlayıp mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeyen ÖYP araştırma görevlilerinin ilişikleri kesilerek haklarında taahhütname ve kefaletname senedi uyarınca işlem yapılır.

   

  Paylaşımlar :

  Ekleyen Admin

  0 yorum

0 Yorum eklendi

Yorum Ekleyin

 • Adı
 • E-Posta
 • Yorumunuz

KULLANICI GİRİŞİ