Yükseköğretim - Lisansüstü

Paylaşımlar :

 • 10 BİN ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ İŞTEN ÇIKARILIYOR MU?

  ÖSYM’nin Kamu Personel Dil Sınavı ve Üniversite Dil Sınavı’nınyerine bu sene ilk kez 7 Nisan’da gerçekleştirdiği YDS’ye yaklaşık 300 bin aday katıldı.

   

  Çoğunluğu, üniversitede kadro almak isteyen akademisyenlerve tıpta uzmanlık isteyen doktorların oluşturduğu adayların 220 bini 50 puan barajının altında kaldı. Sınavın başarı ortalamasıyüzde 30 olarak gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı ve Türk TabiplerBirliği doktorların uzmanlık sınavında yaşadığı sıkıntıyı YÖK veÖSYM’ye başvurarak sınavın zorluğunu eleştirdi. YÖK’ün 2 yılönce Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) ile işe aldığı 10 bin akademisyenin de sınavda başarısız olduğunun ortaya çıkması üzerine YÖK bir çalışma komisyonu kurdurarak, sınavın zorluğunu inceletti. İnceleme sonunda da Çetinsaya’nın ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ilegörüşerek, ”Adaylardan imkânsızı istememeliyiz.

  Yabancı dil meselesinde ülkemizin beklentileri doğrultusundabir politika izlemeliyiz. Sınav süresinin 30 dakika kısaltılması ve soru yapısıyla sınavın zorlaştırıldığı kanaatindeyim” dediği öğrenildi. ÖSYM’nin YÖK’ten ayrılarak bağımsız bir kurum olduğunu belirten uzmanlar ise, “YÖK’ün ÖSYM’nin yaptığı sınavı inceleme ve soruşturma hakkı yok. ÖSYM’den yapılacak sınavın kolay olması isteğinde de bulunamaz. Ancak sınav yaptıran bir kurum olarak öneri ve tavsiyede bulunabilir” dedi.

  Paylaşımlar :

  Ekleyen Admin

  0 yorum

0 Yorum eklendi

Yorum Ekleyin

 • Adı
 • E-Posta
 • Yorumunuz

KULLANICI GİRİŞİ