Sınavlar - YGS-LYS

Paylaşımlar :

 • 2013 LYS Sonuçları Açıklandı

  İşte ÖSYM Başkanı Ali Demir'in açıklamalarından satır başları:

  YGS’de çok kısa sürede sonuçları açıklamıştık. Bugün yine çok kısa sürede sonuçları açıklıyoruz. Adaylara tercih için daha fazla süre tanımak burada amacımız. Daha önceki yıllarda 1 ayda açıklanan LYS sonuçlarını bir haftada açıklamayı hedefledik. ÖSYM içerisinde bir taraftan sistemleri geliştirirken diğer taraftan da takım ruhu oluşturmaya özen gösterdiğimizi anlatmıştık daha önce. Bu sonuçları kısa sürede açıklamanın arkasında bu takım ruhu var. Geçen yıl 8 gün, bugün 7 gün gibi  kısa bir sürede LYS’yi açıklayarak bunun kalıcı bir uygulama olacağını göstermek istiyoruz. Hedefimiz sıfır hata ile LYS sonuçlarını açıklamaktır. Perşembe günü itibariyle okuduk, taradık. O zamandan verilerimizi sürekli kontrolden geçirdik.

  YGS sonrası LYS’ye girmeye hak kazanan 1 milyon 632 bin aday vardı. 71 bin 476’sı sınavsız geçişle üniversiteye yerleşmeyi tercih etti. LYS’ler 5 oturum halinde gerçekleştiriliyor. 851 bin 135 aday başvurdu. Bir kısmı sınava girmedi, çok azı da kural ihlali nedeniyle sınavları geçersiz sayıldı. Lys-1’de 681 bin adayın sonuçları değerlendirildi. LYS’lerde 6871 bina kullandık. 95 bin 608 salon demektir bu.

  İPTAL EDİLEN 2 SORUYA CEVAP VERENLERİ DOĞRU YAPTI DİYE KABUL ETTİK
  2011,2012 ve 2013 yıllarına bakarsak matematik doğru cevap sayılarının değişimi sola yatık ancak hedeflenen normal dağılımdan daha düşük başarıya yatık bir eğri var. Matematik testinde 2 sorumuzu iptal ettik. İptal edilen sorulara işaretleme yapmış adayları doğru yaptı diye değerlendirdik. Fizik sorularında da benzer grafik var. Kimyada da 2 sorumuz iptal edildi. Yine benzer grafik kimyada da var. Biyoloji kısmen birbirine yakın. Türk Dili ve edebiyatı testinde kitlenin daha geniş olması nedeniyle eğriler tamamen normal dağılıma uyan eğriler.

   

  500 TAM PUAN ALAN BİR ADAY VAR
  500 tam puan alan tüm puan türlerinde bir adayımız var. 480 üstü alanların sayısı 200’ler mertebesinde… 

  EN YÜKSEK PUAN FEN LİSELERİNDEN
  En yüksek puanı fen liseleri oluşturdu.

  EN BAŞARILI ADAYLAR
  2013 LYS MF puanında 500 tam puan alan İzmir Fen Lisesi Fatih Aslan. MF 4 puanında 50 tam puan alan Adana’dan Mehmet Burak Kaya. İzmir’den Mert Mestanoğlu da MF puanına göre birinciler arasında. Çağrı Karabacak İstanbul Lisesi Dil 1’de 500 tam puanı var.  TS-1’de Ahmet Koçak, Hulusi Anıl, Ali Nizamettin Yıldırım ilk 3’te

  KIZLAR DAHA BAŞARILI
  MF olarak baktığımızda kız adayların daha başarılı olduğunu görüyoruz. TS puanında başa baş bir durum var.  Genel olarak kızların daha başarılı olduğunu görüyoruz.

  TERCİH İŞLEMLERİ 8-18 TEMMUZ ARASINDA
  YÖK ile olan ortak çalışma neticesinde tercih alma işlemleri 8-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Temmuz son hafta tercihler açıklanacak. 28 Ağustos-2 Eylül arasında ek yerleştirme sonuçları açıklanacak. Rehberlik.osym.gov.tr tercih hizmetlerinde yardımcı olmak için gündemde olacak. Sonuçlar adayların erişimine açıldı.

  EN BAŞARILI İLLER AÇIKLANMAYACAK
  Farklı puan türleri ve aday kitleleri var. Geçmiş yıllarda bu sıralamayı yaptığımızda milli eğitim müdürleri itiraz ettiler sıralamanın doğru olmadığı yönünde. Milli Eğitim Bakanlığı ile karar aldık. Buy verileri yayınlamama kararı aldık. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan herkes kendi sıralamasını öğrenebilecek.

  Rekor sürede açıklama

  ÖSYM, üniversiteye girişte ikinci basamak sınavı olan ve 15- 16 ve 22-23 Haziran tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) sonuçlarını, sınavdan sadece 7 gün sonra rekor denebilecek bir hızla açıkladı.

  ÖSYM’den yapılan açıklamada, bugün saat 13.00’da ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in 2013 Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi ve Lisans Yerleştirme Sınavları hakkında değerlendirmelerde bulunacağı basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi. YGS sonuçları Nisan'da Bilkent Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla açıklanırken LYS için yine 5 yıldızlı Rixos Otel tercih edildi.

  Yaklaşık 1 milyon adayın katıldığı LYS’lerin sona ermesinin ardından ÖSYM, adayların üniversite tercihlerini yaparken inceleyecekleri ve yardım alacakları 2013 ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu internet sitesinde yayımlamıştı. ÖSYM, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin 15- 25 Temmuz tarihleri arasında üniversite tercihlerini yapabileceklerinin öngörüldüğünü bildirmişti.

  Hürriyet

  Sınav sonucunuzu buradan öğrenebilirsiniz:https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=1428

  Paylaşımlar :

  Ekleyen Admin

  0 yorum

0 Yorum eklendi

Yorum Ekleyin

 • Adı
 • E-Posta
 • Yorumunuz

KULLANICI GİRİŞİ