Sınavlar - YDS

Paylaşımlar :

 • ADAYLARIN YDS İLE İMTİHANI

  Bilindiği üzere yıllardır ÖSYM tarafından uygulanan KPDS ve ÜDS dil yeterlilik sınavları ve bunlarla birlikte yürürlükte olan TUS, KPSS dil sınavları 2013 İlkbahar döneminden itibaren yerini YDS’ye bırakmış durumda.

  Yüzbinlerce aday ilk YDS’de ter döktü dökmesine ama neredeyse herkes sınavın zorluk derecesi, soru içerikleri, çeldiriciler gibi hususlarda şikayet etmekte ve kimi kurum ve şahıslarca sınavın yargıya taşındığı da alınan duyumlar arasında.

  Peki YDS’yi bu kadar büyük bir sorun haline getiren neydi? KPDS ve ÜDS’den farklı olarak nasıl bir sınav uygulandı ki başarı oranı bu denli sert bir düşüş gösterdi? TUS ve KPSS dil sınavlarıyla kıyaslandığında sınavın ölçücülüğü ne durumdaydı?

  İşte tüm bu soruları birkaç başlıkta cevaplamaya çalışarak sınavın kısa bir analizini yapabiliriz.

  SORU SAYISI-SÜRE SORUNSALI

  Daha önceden uygulanan KPDS ve ÜDS sınavlarından farklı olarak ilk YDS’de sınavın süresi 80 soru için 150 dakika olarak belirlendi ve bu düzenleme çok ciddi tepkiler aldı. Sınava giren adayların genel dağılımına bakılacak olursa adayların büyük bir kısmının yabancı dil kökenli, ya da ilgili alanlarda eğitim görmüş kişiler olmadığı saptanmaktadır. Haliyle uzun ve yoğun paragrafların okunması kitlenin çoğunluğu için düşünülenden daha fazla zaman almıştır. Paragraf sorularına çeviri, cümle tamamlama, anlam bütünlüğünü bozan cümle bölümleri gibi soru tiplerindeki uzun ve karmaşık cümle yapıları da eklenince görülmüştür ki adaylara tanınan süre bu sınav için yeterli olmamıştır.

  KELİME BİLGİSİ SORUNSALI

  Özellikle İngilizce için uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda AWL (academic word list) tanımlamaları yapılmış ve sözkonusu dilde kullanılan kelimeler zorluk derecelerine, öğrenme düzeylerinde kullanılma sıklığına göre sınıflandırılmıştır. Bu bağlamdan incelendiğinde sınavın kelime bilgisi bölümünde sorgulanan kelimeler adaylar için çok ciddi sorunlar oluşturmamış ancak paragraflara, çeviri sorularına ve diğer soru tiplerine dahil edilen terminolojinin, öbeklerin ve eşgüdümlü kelimelerin genel aday kitlesi için oldukça zor olduğu anlaşılmaktadır.

  ALINTI PARAGRAFLAR SORUNSALI

  Sınavın yoğun eleştiri aldığı bir diğer konu da alıntı paragraflar ve bunlara yönelik hazırlanan sorulardı. Günlük yayınlardan, edebi, bilimsel metinlerden paragraflar veya alıntılar kullanmak sıklıkla başvurulan ve gerçek hayatla ilintili olması bakımından takdir de edilen bir test üretme tekniğidir. Ancak YDS soruları baz alınarak değerlendirildiğinde alıntı yapılan metinlere yönelik hazırlanan sorulara çeldirici şık hazırlamada zorlama bir yaklaşım sergilendiği izlenimi oluşmaktadır. Yani metinler okuduğunu anlamadan ziyade ima edilen, çağrışım oluşturan cevaplar sorgulanarak daha da karmaşık hale getirilmiştir. Bunda da hazırlanan çeldiricilerin doğru cevaplardan yalnızca satır arası bilgilerle, imalarla ayrılmış olması önemli rol oynamıştır.

  YDS – ÜDS/KPDS FARKI

  Öncelikle unutulmamalıdır ki YDS, ÜDS ve KPDS’den farklı olarak bundan böyle kullanılacak tek dil yeterliliği ölçme aracı olarak ortaya konmuş ve uygulanmıştır. Yani gerek soru zorluk düzeyi, gerekse konu içerikleri bakımından aday kitlenin geneline hitap etme gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ancak özellikle zorluk düzeyi olarak daha önceleri uygulanan dil sınavlarından daha yukarıda bir çıtasının olduğu sınav sonrası istatistikleriyle açıkça görülmektedir.

  TUS ve KPSS ADAYLARI İÇİN YDS

  Görünen o ki en büyük sorunlardan birisi de TUS ve KPSS adayları için bu sınavda geçmek zorunda oldukları baraj puanlarıydı. Tabipler Odası’nın olaya taraf olduğunu açıkça belirtmesi durumun ehemmiyetini bir kez daha kanıtlamakta. TUS için zaten çok zorlu bir sürece giren hekim adaylar YDS’den dil barajını geçemedikleri takdirde uzmanlık alamayacaklar ve binlerce aday mağdur duruma düşecek. İlk yapılan YDS’de uzman hekim adaylarının çok azının dil barajını geçmeleri üzerine sınavla ilgili eleştirel sesler bir kez daha yükseldi ve ÖSYM’nin konuyla ilgili bir adım atıp atmayacağı merakla bekleniyor. Diğer yandan KPSS-Dil sınavı ile kıyaslandığında da YDS çok daha çetin bir sınavdı ve onbinlerce aday da bunun mağduriyetini yaşıyor ve yaşayacak. Kısacası, daha önceleri uygulanan dil sınavlarına kıyasla incelendiğinde YDS bu iki sınavın dil puanlarını hesaplamada kullanılacak doğru bir araç gibi görünmüyor.

  Geçişler hep sancılı olur, ilkler sorunlara gebedir görüşlerinden yola çıkarak bundan sonra uygulanacak YDS’lerin daha genel-geçer, daha ölçücü, daha tutarlı sınavlar olmasını temenni ediyor, tüm adaylara şimdiden başarılar diliyoruz.

  H. KORKMAZ

  Paylaşımlar :

  Ekleyen Admin

  2 yorum

2 Yorum eklendi

 • Hasan

  4.5.2013 23:37:14

  Bu İngilzi Krallığı'nda konuşulmayan ingilizce bilgilerinin sınavda sorulmasının mantığını şimdiye kadar zaten anlamış değildim.Bir seviye daha zorlaştıralım diye ne yapacaklarını bilemediler.Hani Türkçe dünya dili olacaktı :)


  REPLY
 • Esra

  4.5.2013 23:29:25

  Ösym ne yapacağını şaşırmış durumda , soruları zorlaştırayım diye saçmalaktan öteye gidemediler..


  REPLY

Yorum Ekleyin

 • Adı
 • E-Posta
 • Yorumunuz

KULLANICI GİRİŞİ