Kültür-Sanat - Müzik

Paylaşımlar :

 • ANADOLU'NUN KAYIP HAZİNELERİ

  “Öyle bir proje hayata geçirelim ki; hem bu güne kadar yapılmayanı yapmış olalım, hem de yarınlara bırakılan kültür mirasının enginliğini, büyüklüğünü ezgilerin dilinde aktaralım insanlara…” demiş olsa gerek Nezih Ünen ve takım arkadaşları bu eşsiz yapıma başlarken.

  Anadolu’nun Kayıp Şarkıları ismini verdikleri belgesel yapımda Nezih Ünen ve takımı uygarlıkların beşiği tanımıyla özdeşleşen Anadolu’nun dört bir yanında unutulmaya, yitilmeye yüz tutmuş ezgileri tadına doyulmaz bir üslupla bir araya getirmişler. Film birkaç gün önce özellikle büyük şehirlerde gösterime girdi ve sanat beğenisi oluşmuş, müziğe ilgili kitlelerce de oldukça da rağbet görüyor. Nezih Ünen’e göre filmin yapım süreci bir rüyayı andırıyordu. Dünyanın unuttuğu, belki de hiç bilmediği topraklarda yine unutulmak üzere olan kültürleri yeniden diriltmek, hatırlatmak onun için hoş bir rüya tadındaydı. Asırlardan devrilip gelmiş, özüne sadık bu notaları dinledikçe duygulanmış film ekibi ve dinlettikçe de duygulandırmaya karar vermişler anlaşılan. 12 Mart’ta Türk seyircisiyle buluşan yapım daha önce Fransa, Yunanistan, Kosova, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde festivallerde gösterilmiş ve hatta Cannes’da bir konser ile sanat dünyasının beğenisine sunulmuştu.

  Filmde ziyaret edilerek müzik kültürleri irdelenen başlıca diyarlar ve ezgileri ise şu şekilde:

  Çerkes oyunları – Düzce

  Semah ve türkü – Tokat

  Horon – Trabzon

  Çoksesli Gürcü ezgileri – Artvin

  Aşık atışması – Kars

  Kartal dansı – Bingöl

  Dengbej – Muş

  Gazel – Urfa

  Barak havası – Gaziantep

  Bozlak – Kırıkkale

  Kılıç kalkan – Bursa

  Yörük kemane – Burdur

  Bu eşsiz müzik ve sinema şölenini kaçırmamanızı öneriyor ve şimdiden medeniyetlerin beşiğine yapacağınız mistik yolculukta iyi eğlenceler diliyorum. Tabi hala dinlemediyseniz... 

   

  H.K.

  Paylaşımlar :

0 Yorum eklendi

Yorum Ekleyin

 • Adı
 • E-Posta
 • Yorumunuz

KULLANICI GİRİŞİ