Yükseköğretim - Lisansüstü

Paylaşımlar :

 • ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ AYAKTA

   Kendilerine Marmara Üniversitesi Asistan Dayanışması adını veren bir grup araştırma görevlisi son günlerde Yükseköğretim gündemini işgal eden yeni yasa tartışmaları ve taslağına dair tepkilerini kurdukları bir platformda sert bir dille dile getirdiler.

  Özlük hakları, iş güvencesi, yer değiştirme ve görevlendirmeler gibi çeşitli başlıklarda çekincelerini dile getiren araştırma görevlileri Marmara’dan başlattıkları bu tepkiye tüm asistanların dahil olması yönünde çağrılarda bulunuyorlar.

  Eleştirilen konular arasında öne çıkan bazıları şöyle:

  33a ve 50d tipi kadrolar tek kadroya toplanacak ve uygulamada herkes 50d maddesine tabi geçici kadro hükmüne sokulacak ki bu da asistanlar için iş güvencesini ortadan kaldırıyor.

  Öğretim üyesi kadrolarına başvuru için getirilmesi planlanan doktora mezuniyetinin alındığı üniversite dışında bir kurumda 2 yıl görev yapmış olma koşulu ise dengeleri alt üst eden bir uygulama. Bu durumda zaten uzun yıllar iş güvencesi ve yaşamını düzene sokma sorunu yaşayan araştırma görevlileri bu uygulamayı da son derece adaletsiz buluyor.

  Araştırma görevlileri bunlar ve benzeri değişikliklerle mobbing’e maruz bırakılacaklarını da ekleyerek sadece asistan kadrolarını değil tüm yükseköğretim paydaşlarını kendilerini desteklemeye ve ilgili değişiklilerin durdurulması için gerekli adımları atmaya çağırıyor.

  EğitimGünlükleri

  Paylaşımlar :

0 Yorum eklendi

Yorum Ekleyin

 • Adı
 • E-Posta
 • Yorumunuz

KULLANICI GİRİŞİ