Yükseköğretim - Lisansüstü

Paylaşımlar :

 • ASİSTAN'A SORUŞTURMA

  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Rektörlüğünün bir araştırma görevlisine soruşturma açması tepki çekti. İTÜ Asistan Dayanışması’ndan yaklaşık 50 kişi rektörlük binası önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Grup, Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca’dan, kendilerini de soruşturmasını istedi. 
  İTÜ Rektörlüğü tarafından Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’ndeki bir araştırma görevlisine “okulun huzurunu bozmak”tan soruşturma açtı. Araştırma görevlisine “gizli” ibareli zarfla tebliğ edilen soruşturma metninde, soruşturmanın gerekçesi ise birçok İTÜ’lünün rektörlük önüne yürüdüğü ve rektörlük binasına girerek Karaca’yla görüşmeyi talep ettiği 28 Mart günü yapılan eylemden dolayı, “İzinsiz olarak afiş asmak ve üniversitenin huzur ve sükunetini bozmak” oldu.
  İTÜ Asistan Dayanışması grubundan yaklaşık 50 kişi ise, bugün saat 12.30’da rektörlük binası önünde toplanarak olayı protesto etti. Grup adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
  “Rektör Karaca yeni bir yıldırma girişimine imza atarak Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’ndeki bir Araştırma Görevlisi’ne okulun “huzurunu bozmak”tan disiplin soruşturması açtı. Bu soruşturma, Karaca’nın despotça kararlarına karşı sesini çıkaran tüm İTÜ mensuplarına gözdağı vermek için ibretlik bir vaka yaratma girişimidir. Araştırma görevlisi arkadaşımıza gizli ibareli zarfla tebliğ edilen soruşturma metninde binlerce İTÜ mensubunun rektörlük önüne yürüdüğü ve rektörlük binasına girerek Karaca’yla görüşmeyi talep ettiği 28 Mart gününe referans verilmiş ve “İzinsiz olarak afiş asmak ve üniversitemiz huzur ve sükunetini bozmak” fiili gerekçe gösterilmiştir. Ağustos ayından bugüne altmıştan fazla Araştırma Görevlisini işten çıkaran ve pek çok araştırma görevlisini istifa etmek zorunda bırakan, hukuksuzluğu ortada olduğu halde koyduğu 33a kadrosuna geçiş kriterlerini kendi deyimiyle “öyle ya da böyle” uygulayan, 500’den fazla öğretim üyesinin kararını hiçe sayan, tepki gösteren Araştırma Görevlilerini tek tek fişleyen, tüm bunlar olurken de porselen tabak zammı, servislere taşeron işçilerin alınmaması, kampüsün özel güvenlik görevlileriyle doldurulması gibi icraatlara imza atan, Rektörlük makamının yetkilerini kullanarak “tek adam rejimi” kuran Mehmet Karaca hakkında, “Üniversitemiz huzur ve sükunetini” bozucu tutumları nedeniyle İTÜ Araştırma Görevlileri tarafından idari disiplin soruşturması açılmasına karar verilmiştir. İlgili soruşturma çerçevesinde savunmasını yapmak üzere rektör Mehmet Karaca’nın 7 Mayıs 2013, saat 12.30’da İTÜ Maslak Dayanışma Meydanı’nda hazır bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde, tüm İTÜ bileşenlerinin araştırma görevlilerine sundukları mevcut deliller göz önünde bulundurularak hakkında işlem yapılacaktır.”

  Paylaşımlar :

  Ekleyen Admin

  0 yorum

0 Yorum eklendi

Yorum Ekleyin

 • Adı
 • E-Posta
 • Yorumunuz

KULLANICI GİRİŞİ