Sınavlar - ALES

Paylaşımlar :

 • DİKKAT, KOPYA ÇEKEBİLİR(!)

  -“Beyefendi, cüzdanınız ve bozuk para ile giremezsiniz.”

  -“Hanımefendi, lütfen anahtarlarınızı bırakınız.”

  -“Evet, çakmak da, sigara da yasak arkadaşım!”

  Tüm bu cümleler çok tanıdık gelmiş olsa gerek? Peki, nereden hatırlıyoruz tüm bu yasakları? Üst düzey güvenlik önlemleriyle korunan bir savunma üssü? Amerikan filmlerinde özel timlerce korunan bir tesis? Millet Meclisi? Hayır, maalesef hiçbirisi değil.

  ÖSYM son yıllarca patlayan skandalların ardından güvenlik önlemlerinde devrim niteliğinde değişikliklere gitti ve adayların sınav stresine bir de arama-kontrol stresini ekledi. Karşı değiliz elbette; gerekli önlemler en üst düzeyde alınmalı. Ancak öyle uygulamalar da var ki anlamak cidden zor.

  Salon görevlilerine getirilen saat yasağı bunların ilki olarak gösterilebilir. Salonlara yerleştirilen saatler ile ilgili sorunlar sebebiyle yaşanan zorlukların haddi hesabı yok şimdiden.

  Adayların içi aransa bile salonlara cüzdanları ile girememeleri… Düşünün ki il dışından ya da merkez ilçeler dışından gelen bir aday kapıda bu yönde sert bir dille uyarılıyor. Nereye koyacak peki cüzdanını? Bozuk paralarını? “Emanet kabul edilmez” duyuruları da cabası…

  Peki ya anahtarlar? Diyelim ki ev anahtarları emin komşulara emanet edildi, araç anahtarları ne olacak? Kantinlere bırakıp 2’şer TL ücret karşılığında kendimizi güvende hissetmek mi olmalı bunun çözümü?

  Bozuk paraları da harcamamız gerekiyor bu durumda sınav öncesinde. Zira neler yapılmaz ki 50 kuruş bozukluk ile…

  Şimdi yeniden eskilere dönelim. Hani bu sıradışı önlemlere neden olan toplu kopya skandallarına ve sonrasında soruşturmalara konu olan diğer vakalara. Kaç tanesi salondaki güvenlik açıklarından kaynaklanıyordu? Kaç tanesinde kopya gereci olarak 50 kuruşluk, ev anahtarı, deri cüzdan veya çakmak kullanılmıştı?

  Neredeyse her sınavda görevliler ile münakaşaya giren, tüm bu uygulamalara isyan eden ve rahatsızlık bildiren adayların serzenişlerine şahit olmaktayız. Üstelik hala sınavlar ile yeni soruşturmalar, yeni skandallar da eksik olmuyor.

  Anlaşılan o ki; öncelikle toplum olarak etik algılarımızı gözden geçirmemiz, ardından da yetkili mercileri mevcut uygulamaları yeniden değerlendirmeye davet etmemiz gerekecek…
  Pazar günü yapılacak olan ALES sınavı öncesindeki arama ve kontrollerde tüm adaylara şimdiden başarılar diliyoruz. Yolunuz açık olsun… 

  Ruhi ÖZ

  Paylaşımlar :

  Ekleyen Admin

  0 yorum

0 Yorum eklendi

Yorum Ekleyin

 • Adı
 • E-Posta
 • Yorumunuz

KULLANICI GİRİŞİ