Yükseköğretim - Lisans

Paylaşımlar :

 • EĞİTİM FAKÜLTELERİ KAPANIYOR MU!?

  YÖK eğitim fakültelerine genelge gönderdi ve5 alan dışında öğrenci alımınındurdurulduğunu duyurdu. Bu atama bekleyenöğretmenleri çok sevindirecek
  Güzel sanatlar lisesini bitiren öğrenci ve velilerisyanda.

  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK),Nisan ayında eğitim fakültesi bulunan üniversitelerin rektörlüklerine şok bir yazı gönderdi. Yazıda, 5 alan dışında öğrenci alınmaması talimatı veriliyordu.

  Rektörlükler, bu genelge karşısında ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Güzel sanatlar lisesini bitiren ve bu sene üniversiteye girme planı yapan binlerce öğrenci ve velisi ise isyanlarda.

  İŞTE YÖK’ÜN GÖNDERDİĞİ GENELGE;

  ………

  Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu’nun, Eğitim Fakültelerinde ihtiyaç duyulan alanlara ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyaç projeksiyon çalışmaları sonucunda belirlendi:

  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Rehberlik Öğretmen)

  Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

  İlköğretim Matematik Öğretmenliği
  Özel Eğitim Öğretmenlikleri

  Teknoloji Tasarım Öğretmenliği

  Olmak üzere Eğitim Fakültelerinde 5 alanda öğretmenlik programı açılacak öğrenci alınmasına, bu alanların dışında program açılmamasına ilişkin öğrenci 18.04 2013 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında incelenmiş ve önerinin uygun olduğuna karar verilmiştir.

  BİNLERCE ÖĞRENCİ İSYANDA

  Bu 5 alının dışındaki, ingilizce kimya felsefe, müzik, resim vs gibi onlarca bölüme öğrenci alınmıyor. Üniversiteye müracaat için giden öğrencilere YÖK’ün gönderdiği genelge gösterildi ve öğrenci alınmayacağı bildirildi. Öğrenci ve velileri, bu skandal yasağı protesto etmek ve kaldırılması için çeşitli eylemler yapmaya hazırlanıyor.

  BU YASAK 3 YIL SÜRECEK

  YÖK yetkilileri, öğrenci ve velilere öğrenci alımının durdurulmasına gerekçe olarak öğretmen fazlası olduğunu öne sürüyor. Veliler ise bu yasağın 3 yıl süreceğini iddia ederek, amacın imam hatiplilere yer açmak olduğunu savunuyor.

  REKTÖRLÜKLER ŞOKTA

  Alınan bilgiye göre; Pazartesi günü ise uzmanlar konuyu tekrardan değerlendirecek. Haccettepe Üniversitesi’nin ise bu genelgeye karşı çıkarak kınama yazısı yayınlamış.

  SON GÜNCELLEME ŞUAN İTİBARİYLE SON GELEN HABER:

  Bu sene değil 2 sene sonra”

  Bu uygulamaya tepki gösterenler YÖK’e ardı ardına açtıkları telefon ve şikayetler sonucu YÖK’e geri adım attırdı. 4800 üzerinde şikayetin geldiğini söyleyen YÖK bu sefer de “Merak etmeyin, uygulamayı 2 sene sonra başlatma kararı aldık” açıklamasında bulundu.

  2 bölüm geri alındı!

  Sadece 5 bölüm haricinde öğrenci alımının durduracağını ilan eden YÖK, ayrıca gelen tepkilere karşı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ve Sınıf Öğretmenliği bölümünün de 2 sene kadar daha öğrenci alımı yapacağını açıkladı

   

  Paylaşımlar :

  Ekleyen Admin

  0 yorum

0 Yorum eklendi

Yorum Ekleyin

 • Adı
 • E-Posta
 • Yorumunuz

KULLANICI GİRİŞİ